Internet to ogromna przestrzeń, w której codziennie porusza się miliony użytkowników, a to oznacza, że jest to wręcz wymarzone miejsce dla każdego marketingowca piarowca, aby reklamować w nim produkty i usługi oraz by budować pozytywny wizerunek firmy. Oto sposoby jakie stosują eksperci do spraw marketingu podejmując działania w wirtualnej rzeczywistości.

Od wizerunku marki zależy sprzedaż, to jak firma jest postrzegana może zyskiwać jej nowych partnerów biznesowych, wpływa także na cenę produktów i przekłada się na to, czy pracownicy chcą pracować w danej firmie czy też nie. Dlatego też budowanie pozytywnego wizerunku firmy, choć nie da się zmierzyć tak dokładnie jak efekty reklamy i innych działań marketingowych, to jednak ma ogromne znaczenie, bo przyczynia się w znaczący sposób do sukcesu firmy. W internecie istnieją różne narzędzia pomagające budować pozytywny wizerunek firmy czy marki. Jednym z najbardziej oczywistych są firmowe konta w ramach portali społecznościowych, ich prowadzenie pozwala na komunikowanie marki z klientami i potencjalnymi klientami. Ogromną zaletą jest tutaj dwustronność: komunikat nie jest tylko przekazem, jest częścią dialogu, bowiem odbiorcy mogą na niego zareagować i wyrazić swoją opinię, a brak reakcji to również swoisty sygnał.

Inną formą budowania wizerunku marki są artykuły sponsorowane, które ukazują się w mediach branżowych lub informacyjnych. Są to materiały traktujące o jakimś problemie, omawiające nowe produkty firmy lub eventy przez nią zorganizowane czy też wspominające o niej przy okazji poruszania tematów z firmą związanych. Jest to bardzo dobry sposób zwłaszcza dla firm, które dopiero rozpoczynają swoje działania na rynku i wchodzą na niego z nowymi, nieznanymi produktami. Dzięki takim artykułom odbiorcy dowiedzą się o ich ofercie.

Kolejną formą budowania pozytywnego wizerunku firmy jest także pozycjonowanie stron. Pozycjonowane przekłada się także na sprzedaż, więc stanowi jednocześnie formę reklamy. Jednak jak pokazują badania pozycjonowanie to nie tylko sposób na reklamę, ale także na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Użytkownicy są przekonani, że na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania pojawiają się tylko rzetelne, sprawdzone firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, które mają za sobą już lata doświadczeń i dobrze radzą sobie w branży. Właśnie z tego powodu eksperci od PR wykorzystują także pozycjonowanie dla budowania wizerunku firmy, więcej na temat samego pozycjonowania można dowiedzieć się wchodząc w link.

Ciekawym sposobem stosowanym przez niektóre marki dla budowania wizerunku firmy, jako zaangażowanej społecznie jest przeprowadzanie eksperymentów społecznych związanych z profilem działalności firmy, lub organizowanie ciekawych akcji związanych z tematyką działania przedsiębiorstwa, nagrywanie ich i umieszczanie na YouTubie oraz swoich fanpagach. Jeśli są one angażujące i ciekawe użytkownicy udostępniają ich treść, a marka postrzegana jest jako społecznie zaangażowana i „kreatywna”.